Nyerges fácán
Kakas: teljes hosszúsága kb. 79 cm, ebből a farok 41-50 cm hosszú.
Súlya kb. 1200 g.
Tyúk: kb. 50 cm hosszú, súlya 1084-1110 g.
A kakas színpompás tollazata miatt a nyerges fácánokat szívesen sorolják a legszebb fácánok közé. A fő szín a kék. Kék a feje, nyaka. A hasa selymesen sötétkék, a hátsó alsó része, a farok és a felső farok fedő tollak kékesfeketék, fémeskéken fénylő szegéllyel és bársonyfeketén sávozottak. Ettől elüt a két széles, fehér középső faroktoll, a nagy fehér folt a hát felső részén és a tarkón valamint a rövid, fehér bóbita. Vörös szín van a csillogóan rézbarna-vörös, kis szárnyfedő tollakon, a kárminvörös lábszárakon és lábakon és csupasz, vérvörös az arcbőr vörösbarna szivárványhártyával.
A tyúk színezete egyszerű. A lényegében barnás-szürke alapszíne a test felső részén lévő sárgás kereszt-csíkokkal és sárgás háromszögletű, feketés szegélyű foltokkal jó rejtő tollazatot biztosít.
A barnás pehelytollú csibéknek sűrű, hosszú, bolyhos pehelytolla van, ami a testtől eláll. Ezáltal nagyobbnak tűnnek más fácánok csibéinél. A teljes felnőtt tollazat csak a második életévben színesedik ki. A fiatal kakasok alul sötétbarnásak, a tyúkok ezzel szemben inkább vörösbarnák.
Az egyetlen élőhely Taiwan szigetén van. Itt a nyerges fácánok a hegyvidékek örökzöld keménylombú erdeiben élnek egészen 2000 m magasságig. Elsősorban a cserjés, páfrányos növényzetben tartózkodnak és táplálékszerzés céljából szívesen keresik fel a tisztásokat. Mivel életterük a sűrűn lakott szigeten erősen beszűkült, túlélésük veszélyben van. Ennek megfelelően a CITES I. függeléke szerint fokozottan védettnek minősülnek.
A nyerges fácánok nem támasztanak különösebb igényt az elhelyezéssel és az ápolással szemben. Jól tűrik az időjárás viszontagságait, robusztusak, jól költenek a szokásos (kisebb) volierekben is.
Etetésüknél nem kell eltérni a szabványos takarmánytól.
A dürgés már korán márciusban elkezdődik. Hogy területi igényét kinyilvánítsa, a kakas meredeken felegyenesedik és szárnyaival hangosan surrog, de nem hallat hívóhangot.
A dürgésnél úgy járja körül a tyúkot, hogy a tyúk felöli szárnyát lelógatja. Ilyenkor a farktollakat szétterjeszti és ferdén a tyúk felé fordítja (oldalsó dürgés). Ezen kívül a világítóan rubinvörös pofalebenyek homlokdudorai a felfokozott vértolulás miatt kis szarvakként felállnak. Fehér bóbitás fejét hirtelen le- fel mozgatja. A teljes dürgési eksztázisban ezen kívül még ugrásokat is tesz. Így mutatja be y kakas a kiválasztottjának teljes szépségét. A volierben egyes kakasok egészen rabiátusok lehetnek és megskalpolhatják a tyúkjaikat. Mégis a dürgés legtöbbször békésen zajlik le. A nyerges fácánokat külön kis rekeszekben tartsuk lehetőleg csak párosan. Ha több kakas van együtt, a rangsorért vívott harcban könnyen megsérülhetnek, sőt meg is ölhetik egymást. Noha még színük nem alakult ki, már az egyéves állatok (mind a tyúk, mind a kakas) is tenyészthetők.
A fészekalja 6-12 mattvöröses viszonylag nagy kb. 51x38 mm-es tojásból áll. A költési időszak 25 nap. A csibék felnevelése mesterségesen sem jár nehézséggel; a nyerges fácán tyúkjai jó kotlósok.