Ezüstfácán
Kakas: teljes hosszúsága 110-140 cm, ebből a farok kb. 70 cm hosszú.
Tyúk: teljes hosszúsága 60-75 cm, ebből a farok kb. 35 cm.
Súlya: a kakas kb. 1600 g a tyúk kb. 1300 g.
Noha a kakas tollazatának színe csak két színből áll, fehérből és feketéből, mégis csupasz, világítóan vörös pofával és a kárminvörös lábszárakkal az állat pompás jelenség. A test teljes alsó része a toroktól a farok aljáig sötétkék-fekete színű, és a tarkóra boruló nagy bóbita is ilyen. A felső része fehér és ezüstösen hat a háton, a szárnyakon és a farok külső zászlain lévő vonalazás és csíkos rajzolat következtében. A tyúk csaknem teljesen olívabarna világos tollszárakkal és cseppfoltokkal.
Az ezüstfácán hazája Dél-Kína, a Kwantung és a Kwangsi tartomány, valamint a határos Vietnám, egészen a Vörös-folyóig. A sűrű cserjékkel és páfránnyal borított hegyi és előhegységi erdőkben fészkel. Poligám életmódot folytat és a költési időn kívül csapatokban él.
Az egyrészt nagyon dekoratív, másrészt az időjárással is dacoló ezüstfácán kevésbe félénk, nem támaszt nagy igényeket a tartással szemben, ezért minden kezdőnek ajánlható, aki díszszárnyast kíván tartani. Nem csak volierben , hanem szabadon is jól tartható. Más tyúkalakúakkal való együtt tartását gyakran meghiúsítja a kakas harciassága. Állítólag kistestű madarakat agyon is ver és megeszi azokat, ahogyan arról már beszámoltak. Tehát ne kísérletezzünk!
A volier növényzetét gyakran lecsipkedi. Az ezüstfácánnak nincs szüksége különös takarmányra, a szabvány takarmányt kapja.
A dürgés időszakában, amely kb. márciustól májusig tart, a kakas gyakran, legtöbbször korán reggel hallatja a revírjét hirdető kiáltásait. Ezeket trillázó vagy gágogó, dallamos füttyönként írták le, melyeket rendszerint egy hangos ,, radaradaradaduik duik-duik „˝kiáltás követ. A dürgés viszonylag egyszerű oldalsó dürgés megduzzadt vérvörös lebenyekkel, melyek annyira felfúvódnak, hogy fenn a fej fölé magasodnak és gégelebenyt képeznek a házi baromfi kakasáéhoz hasonlóan. Ilyenkor a támadókedvű kakas gyakran a gondozóját is megtámadja. A kakashoz 2-3 tyúkot adhatunk. Az ezüstfácántyúkok legtöbbször jó kotlósok és kíválóan gondozzák csibéiket. Gyakran jó dajkakotlósok is, más fajok csibéit is kiköltik. A fészekaljat átlagosan 6-8 rózsa-izabellszínű tojás (51x39 mm), a volierekben lehet 15 vagy akár több is, 25 nap alatt költi ki. A csibék gyorsan nőnek, robusztusak és könnyen felnevelhetők. A nemeket hathetes korban lehet megkülönböztetni. A fiatal kakasoknál a farokfedő tollak durván mintázottak, a tyúkoknál ezzel szemben tiszta szürkén pettyezettek. Az első évben részleges átszíneződés megy végbe, melyet a második életév őszén a dísztollazat kifejlődése követ. Az ezt követő tavasszal már tenyészthetők.
Johannes Oldnettel