Aranyfácán
Kakas: teljes hossza 100-110 cm, ebből a farok 40-50 cm hosszú.
Tyúk: teljes hossza kb. 80 cm, ebből a farok 40-50 cm hosszú.
Súlya: kb. 700-800 g.
Kakas: a test egész alja, melle, hasa és a combja sötétvörös, a hát teteje érczöld barnás ibolyakék vállakkal. A hát alsó része, a fartő és a farok felső fedőtollai sötétsárgák. A fejen van az erős, tarkóra lecsüngő selymesen aranysárga bóbita, amelyhez a bársonyfekete keresztcsíkos, nagy narancssárga gallér kapcsolódik. Pofatollazata világossárga, a szem szivárványhártyája világossárga, csőre sárga. A farok hosszú, barna kormánytollain fekete hálós rajzolat látható. A farkat oldalt külön sötétvörös lándzsatollak díszítik. A lábak mindkét ivarnál sárgák.
Tyúk: az alaptollazat barnás, alul sárgásba megy át fekete szalagrajzolattal. A kakasétól eltérően a tyúk farkának középső kormánytollain nincs hálós rajzolat, ezek inkább barnák szabálytalan fekete és sárgabarna harántcsíkokkal. Ellentétben az amherst-tyúkkal a pofát teljesen toll borítja. A szivárványhártya barna.
Sajnos újra és újra amherst-vérrel keresztezett állatokat ( főleg tyúkokat ) kínálnak állítólag mint tiszta vérűeket. Ezért ügyelnünk kell a színjellemzők mellett a nagyságra is; az aranyfácán tyúkja sokkal kisebb és kecsesebb, mint a gyémántfácán tyúk. Az arcnak tollal fedettnek, a lábaknak sárgának kell lennie.
Az aranyfácán hazája Közép-Kína hegyeiben van. Ott túlnyomórészt a sűrű bozótos dombokon és hegyi lejtőkön él alacsony és közepes magasságokban. H.Thien szerint elterjedési területei helyenként egybeesnek a gyémántfácánéval.
Aki kezdő a díszszárnyas tartásban, nem követ el hibát, ha az aranyfácánok tartása mellett dönt. Az aranyfácán takarmányozása egyszerű, elviseli a téli hőmérsékleteket, könnyen felnevelhető, helyszükséglete kicsi. Ezen kívül megszelídül és a mellette élő kistestű madarakat sem zaklatja. Mindemellett a kakas a csodálatos színpompájával és a kecses tyúk az egyszerű eleganciájával a legszebb fácánok közé tartoznak.
Mivel az aranyfácánok a természetben sokoldalúan mind növényi, mind állati élelemmel táplálkoznak, a tartás során a szabványtakarmányt kapják.
Már a mozdulatlanul álló aranyfácán is látványos, de ha a kakas tavasszal eksztázisban násztáncát lejti, az- az igazán látványos. Bóbitáját felborzolja, az aranyosan csillogó gallérját a tyúk irányába legyezve úgy, hogy a csőre és a nyak oldala el van takarva, a farkát szétfeszíti, táncolva és magasra ugorva járja körül a tyúkot. Hirtelen fordulattal a táncot a másik oldalról ismétli meg, miközben kígyószerű sziszegést hallat és fúj. Az egész hosszan történik és sokszor ismétlődik. A fémesen csengő kettős kiáltás, amely különösen reggelente hangzik fel, a terület birtoklását jelöli. Egy kakas mellé, noha monogámnak számít, négy tyúkot tehetünk, legtöbbször a tyúkok is elviselik egymást. Áprilistól kezdve kb. 12 krém fehér tojást rak, néha többet is. Vannak tojók, melyek jó kotlósok és utódaikat saját maguk nevelik fel. De a mesterséges nevelés sem okoz nehézséget. A kakasok a csibékkel szemben általában békésen viselkednek, így saját költés esetén a családot nem kell szétválasztani. Öthetes kortól kezdve a fiatal kakasok a világosabb szivárványhártyáról már felismerhetők.
A tyúkok szivárványhártyája barna. Három hónapos kortól már önállóak. A második életév őszén a kakasok kiszínesednek és a következő tavasszal már tenyészérettek. A tyúkok gyakran már az előző évben kisebb fészekaljat raknak.
Johannes Oldnettel |